Karantina Döneminde Tiyatroya Gidemeyen Sanatseverlere Müjde

0

Dünyayı etkisi altına alan Covid- 19 salgını sürecinde tiyatrodan uzak kalan sanatseverler için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, YouTube kanalı üzerinden her hafta bir tiyatro oyunu paylaşacak. Bu oyunlardan ilki Behçet Necatigil’in  Kadın ve Kedi adlı oyunu oldu. 6 hafta sürecek olan paylaşımlarda tiyatroseverler, okuma tiyatrosundan farklı olarak yapılan canlandırmaları da izleme imkanı bulacak.

Seyircilere, sanatçıların projeksiyon yardımıyla perdeye yansıtılan metni okurken karakterlere nasıl hayat verdikleri de gösterilecek.

Yerli klasik oyunların tercih edildiği Devlet Tiyatroları’nın ‘Okuma Gösterimleri’ projesiyle hayatında hiç tiyatroya gitmemiş ve turnelerin de ulaşamadığı yerlerdeki izleyiciler dijital ortamdan tiyatro izleyebilecek. Her salı bir oyunun yükleneceği YouTube kanalında tiyatroseverler önümüzdeki hafta da Bilge Karasu’nu Sevilmek adlı eserini izleyebilecek.

Bakanlık tarafından sonrasında sırasıyla Oktay Rıfat’ın Yağmur Sıkıntısı“, Vüs’at O. Bener’in Ihlamur Ağacı ve Behiç Ak’ın Fay Hattı ile Özen Yula’nın Ay Tedirginliği adlı oyunları paylaşılacak.

Behçet Necatigil’in “Kadın ve Kedi” oyununu buradan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.