Tutankamon Kimdir?

2

Tutankamon, MÖ 1332-MÖ 1323 yılları arasında kısacık bir hayat yaşamış firavundur. Göz kamaştıran mezarının keşfedilmesiyle dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur.

Tutankamon, Mısır’da yoğun bir dini karmaşanın hüküm sürdüğü dönemde yaşadı. Tahta çıkışından önce babası olan Akhenaton geleneksel tanrıları kabul etmeyip sadece güneş tanrısı Aten’i kabul ederek dini karmaşanın temellerini atmıştır. Bunun yanı sıra Mısır’ın tüm mal varlığını Teb’den Amarna’ya taşımıştır. Öldüğünde yerine varisi olan Smenkhare geçmiştir. Fakat Smenkhare 2 yıl kadar bir süre firavunluk yapabilmiştir. Onunda ölümünden sonra Akhenaton’un ikinci karısından olan Tutankamon üvey kız kardeşiyle evlenerek firavun olmuştur. Tutankhamon’un hükümdarlığı döneminde, eski tanrılar yine ihtişamlı günlerine geri döndüler ve kraliyete ait tüm mal varlığı yine Teb’e taşındı. 10 yaşında hükümdar olan firavuna ölünceye kadar yönetimde hizmetkarları öncülük ettiler.

Tarihte çokta önemli olmayan bu firavunu önemli kılan etkenlerden birisi mezarını araştıran insanların art arda ölmesiydi. Mezarı ilk bulunduğunda kazıyla ilgilenen Lord Carnarvon kazıdan 5 hafta sonra ölerek, olayın gizemini başlatmıştır. Diğer Mısır bilimcisi Howard Carter beraber başladıkları kazıyı devam ettirmiştir.

Mısır bilimcisi mezaarı açtığında şu manzarayla karşılaştı: Tutankhamon, üç bölümden oluşan bir tabutta yatıyordu. dıştaki iki bölüm, altın işlemeli tahta çerçevelerden yapılmıştı. İç bölüm ise 110.4 kg’lik saf altından… Tutankamon’un başında altından bir maske vardı. Mumyasının üzeri ve tabut, mücevherler, muskalarla süslüydü. Tabut ve taş lahit, altın işlemeli tahtalardan ve bez parçalarından oluşan dört kabir ile çevriliydi. Mezarı oluşturan diğer odalar, savaş arabası, silahlar, elbiseler ve mobilyalar gibi değerli eşyalarla doluydu.

Carter’ın Tutankamon’un mezarındaki 3.500’ü aşkın parçayı çıkarması ve listelemesi 10 yılını aldı. Tutankamon’un mezarı Krallar Vadisi’nde hiç bozulmadan keşfedilen tek mezardır.

Daha sonrasında uzmanların yaptığı incelemeler, Tutankamon’un mezarından çıkarılan eşyaların neredeyse %80’inin kendisine ait olmadığını, hatta lahtinin bile ikinci el olduğunu ortaya koydu. 19 yaşında bacağındaki bir enfeksiyon sonucu öldüğü kanısı ağır basan genç firavunun cesedi öylesine alelade mumyalanmış ki, vücuduna sürülen reçinenin yoğunluğundan ve kullanılması gereken bazı kimyasalların eksikliğinden bedeni gereğinden fazla kararmış. tahnit işleminde organların çıkarılması için açılan kesik bile doğru uygulanmamış. normalde bir firavunun sonsuzluğa uğurlanışındaki neredeyse hiçbir prensibe uyulmamış, mezarına konulan eşyaların çoğu ikinci el ve fazlasıyla aceleye getirilmiş.

Tutankamon’nun mezar odası

Üstelik mumya üzerindeki incelemelerde Tutankhamon’un kalbinin yerinde olmadığı tespit edilmiş. oysa bir firavun için ölümsüzlük alemindeki en önemli organ kalp ve bunun yokluğu yapacağı yolculuğa hiç çıkamaması anlamına geliyordu mısır inancında. belli ki Tutankamon, onu apar topar gömenlerce sonsuza dek yok edilmek istenmiş. mezarına konulan yiyeceklerden, giyeceklere, ok ve yaylardan, savaş arabalarına kadar pek çok şey yerine getirilmiş görünürken, bunların aslında sadece şekilsel olarak yapıldığı anlaşılıyor. nitekim ona bunu reva görenlerden vezir ay sadece dört sene hüküm sürerken, ardından gelen generali de varisi olmaksızın oldukça kısa bir süre tahtta kalabiliyor. yani bu adamlar da iktidarın saadetini yaşayamıyorlar. ne gariptir ki mezarının sıradanlığı Tutankhamon’u günümüze dek taşıyor ve hiçbir firavuna nasip olmayacak bir ün de kazandırıyor ona.

Vezir ay, 70 günde firavunu bir an evvel defnedip tahtına oturabilmek için başkasına ait lahit de dahil olmak üzere çoğu nesneyi değiştirtip firavununmuş gibi yeniden düzenletmiş ve bir firavunun defnedileceği büyüklükte bir mezara değil, gerçekte kendisi ya da üst düzey bir görevli için hazırlanmış bir mekana defnettirmiş Tutankamon’u. firavunun ani ölümü belki bunu zorunlu kılmış olabilir. ancak binlerce yıl sonra mısır tarihinden silinmeye çalışılan bu talihsiz firavun, kendisini yok etmek isteyenlere inat gün yüzüne çıktı ve düşmanlarının uğursuzluğunu açığa vurdu.

Mezarı, ingilliz arkeolog Howard Carter’in inatçı arayışları sonucu neredeyse 3000 yıl sonra, 1922’de keşfedilen Tutankamon, mezarının laneti, som altından maskesi ve yüz yıla yakındır kitaplara, filmlere ve dizilere konu olan gizemli hayatıyla en ünlü firavun olmaya devam ediyor.

Tutankamon’un Mezar Odası

2019’un En Büyük Keşfi: Mısır’da 20 Ahşap Tabut Bulundu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.