2019’un En Büyük Keşfi: Mısır’da 20 Ahşap Tabut Bulundu

1

Mısır’da arkeologlar  çok iyi korunmuş durumda ve üzerine işlenmiş motiflerin hala canlı renklerini koruduğu 20 adet ahşap tabut buldu.

Mısır’ın antik çağlardaki başkenti olan Luksor (eski adıyla Teb) yakınlarında Asasif nekropolünde çok iyi korunmuş durumda 20 adet ahşap tabut bulundu. Ahşap Tabutların üzerindeki motiflerin renklerinin ilk yapıldığı zamanki gibi canlı ve zarar görmeden günümüze kadar gelmesi oldukça şaşırtı. Eski Eserler Bakanlığı, tabutlar için ‘Antik Mısırlılar nasıl bıraktıysa öyle görünüyorlar’ yorumunu yaptı.

Buluntuların M.Ö. 1994 ile 332 yılları arasında süregelen Orta ve Yeni Krallık ile Geç Dönem’e ait olduğu belirtildi.

Tabutların büyüklüğünü göz önünde bulunduran uzmanlar, bunların, bir kraliyet üyesine ya da yüksek rütbeli birine ait olabileceğini söyledi.

Teb, o dönemde kraliyet üyelerine, yüksek rütbeli kişilere ve Mısır ‘sosyetesine’ ev sahipliği yapıyordu.

2019’un En Önemli Keşfi

Buluntuların, son yıllardaki ‘en büyük ve en önemli keşif’ olduğu vurgulandı. Kahire Mısır Müzesi küratörü Muhamed Mokhtar, “Bu inanılmaz bir keşif. Bence Mısır’da 2019’un en önemli olayı” yorumunu yaptı.

Keşifle ilgili detaylar önümüzdeki günlerde bir basın toplantısıyla açıklanacak.


Tutankamon Kimdir?

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.