Al Capone, Tarihin En Büyük Mafya Babalarından Biri

0

Alphonse Capone kısaca Al Capone olarak bilinmektedir. İtalyan asıllı Amerikalı mafya lideridir. Açtığı çamaşırhanelerle kara para aklama deyiminin mimarıdır. Alphonse Capone 17 Ocak 1899 tarihinde Brooklyn, New York’ta doğdu. Babası Gabriele Capone berber, annesi Teresina Capone, terziydi. Aslen Yahudi olduğu söylenen ailesi, Katolik gibi davranıyordu.

Ailenin Alphonse Scarface Al Capone, James Capone (İki silahlı lakabıyla da anılır), Raffaele Capone (Raffaele Kasa Capone), Salvatore Frank Capone, John Capone, Albert Capone, Matthew Capone, Rose Capone ve Mafalda Capone isimlerinde dokuz çocuğu vardı.

Erkek kardeşlerinin bir kısmı kendisine yasa dışı işlerinde yardımcı olmuştur. Ailesi, 1893 yılında İtalya’dan ABD’ye taşınmıştır. Oldukça sıkı olan yerel bir Katolik okuluna giden Al Capone, 14 yaşında bayan öğretmeninini yumrukladığı için okuldan atıldı. Şekerci dükkanında ve bowling salonunda çalıştı. Bu dönemde gazinocu Johnny Torrio’dan etkilendi. Frankie Yale’in Harvard Hanı adlı gece kulübünde barmenlik yaptı.

Kısa sürede çeşitli çetelerle ilişkisi oldu. Manhattan merkezli Beş Nokta Çetesi’ne girdi. Sicilya kökenli mafya üyeleri bu dönemde İrlanda kökenli mafya üyelerinin sahasına sızmışlardı. Beş Nokta Çetesi ABD’de organize olmuştu. Lucky Luciano, Vito Genovese, Johnny Torrio, Meyer Lansky, Frankie Yale; çete içindeki önemli adamlardı. Capone, Frankie Yale’in tahsilat ve tetikçilik işlerini hallediyor, diğer yandan da gece kulübünde çalışıyordu.

Burada çalışırken hakaret ettiği kızın ağabeyi Frank Gallucio tarafından saldırıya uğradı. Yüzünün sol yanına üç bıçak darbesi aldı. Scarface ismini bu yaralardan dolayı aldı ve ilerde bu izleri savaşta aldığını iddia ederek vatanseverlik imajını güçlendirdi. Halbuki Capone’un ayakkabılarını ABD bayrağıyla parlattığı söylenmektedir. Torrio’nun İtalya’ya kaçmasından sonra Chicago Outfit’in başına geçti.

30 Aralık 1917 tarihinde Mae Josephin Coughlin ile evlendi. Coughlin, İrlanda kökenli bir Katolik’ti. 4 Aralık 1918’de oğlu Albert Francis Sonny Capone doğmuştur.

Chicago Outfit

Yale, Capone karşı çeteden birini hastahanelik edince işlerin sakinleşmesi için onu New York’tan Chicago’ya gönderdi. Burada Johnny Torrio ile olan ilişkisini ilerletti ve onun için adam topladı, içki kaçakçılığı işinde beraber çalışmayı düşündüler. Chicago’nun Michigan Gölü üzerindeki konumu, uygun ortamı hazırlıyordu. Chicago Outfit lideri Jim Colosimo öldürülünce başa Torrio geçti. Frankie Yale, Capone ve Torrio’nun iki adamı şüpheliler içindeydi ancak sonuca ulaşılamadı.

1924’teki ünlü Cicero hileli seçimlerinde seçilen başkan, Chicago Outfit’in desteğiyle başa gelmişti ama güçlenmesinden korkup Capone’u şehirden kovdu. Bunun üzerine Al Capone Florida’da ev aldı. Ayrıca kardeşi Frank Capone da polislerin elinde öldü. Kardeşine duyduğu saygıdan ötürü içki üretim yerlerini Cicero’da bir gün için kapattı.

Genna suç ailesi ve Chicago Outfit’in yasa dışı içki kaçakçılığı ortaklığı, İrlanda kökenli Kuzey Kesimi Çetesi’nin tepkisini çekti. Bu dönemde aralarında savaş başladı. Karşı çetenin lideri Dean O’Banion federal polislerin bastığı içki tesisindeki hisselerini Torrio’ya satıp onu zarara soktu. 10 Ekim 1924’de O’Banion’u öldürten Torrio, kendisi de karşı saldırıya uğrayıp ağır yaralandı. Yerine Capone’u bırakıp üç yıl için İtalya’ya kaçtı. Chicago Outfit’in geliri yıllık 100 milyon dolar olmuştu. Bu servet kumar gibi yan işlerden elde edildiği gibi, asıl para kaçakçılıktan geliyordu.

Al Capone Liderliği

Kaçakçılık ağı ABD’nin doğu sahillerine kadar uzandı. Burada Detroit merkezle Yahudi Mor Çete, Kanada Kralı olarak da bilinen Blaise Diesbourg sayesinde kaçak viski getirtiyor ve ABD’nin kuzeydoğusunda üretilen içkiler de gece taşınıyordu.

Meyer Lansky’nin de yardımıyla Mor Çete, Chicago Outfit’in müttefiki oldu, Hukuksal ve politik gücünü arttıran Capone, merkezini Chicago’da bulunan Lexington Hotel’e taşıdı, Sevgililer Günü Katliamı sonrasında burası Capone’un Kalesi olarak anılmaya başlandı.

Zamanında onu Chicago’dan kovan belediye başkanı William Big Bill Hale Thompson’a rüşvet verildi ve kaçakçılık işi kolaylaştırıldı. Chicago kumarhane ve içki üretim tesisleriyle dolduruldu.

Kuzey Kesimi Çetesi liderleri Bugs Moran ve Hymie Weiss onu öldürtmeye çalıştılar. Birden fazla kez arabasında silahlı saldırıya uğradı. Hawthorne Hotel’de yemek yerken 7-8 arabalık bir araç konvoyu otelin restaurantına Thompson otomatik silahlarıyla ateş yağmuruna tuttu. Capone ve iki sadık adamı Frankie Roe ile Henry kurtuldu ancak diğer müşterilerden bazıları yaralandı. Saldırıda yaralanan bir gencin tıbbi masraflarını Capone karşıladı. Ateşkes istese de barış sağlanmadı.

Bugs Moran’ın saldırılarına karşılık Lexington Hotel ve Michigan Caddesi’ndeki adamlarını silahlandırdı. Adamları silah uçlarına x şeklinde işaret koyarlardı. Böylece kurşunun verdiği hasar artardı. Ayrıca uca sarımsak suyu sürerler, böylece kurşunla vücuda giren sarımsak suyu zehir etkisi yapardı. Yaklaşık 407 dönüm arazisi ve kaçakçılık için uygun bölgeleri vardı. Devlet davetlerine gitmekten kaçınmaz ve valilerle, belediye başkanlarıyla dostluk kurardı.

Sevgililer Günü Katliamı

Bugs Moran’ın çetesi, Al Capone’un kaçak içki taşıdığı uçakları kaçırmış, Chicago Outfit’in yönettiği kukla belediye başkanlarından ikisini öldürmüş ve üç kez kilit adamlardan biri olan Jack McGurn’u öldürmeye çalışmıştı.

Mor Çete, Bugs Moran’ı ve adamlarının çoğunu bir oyunla Chicago’dan uzaklaştırdı. Capone’un adamlarından Fred Burke ve birkaç güvenilir adam daha polis kılığına girerek 14 Şubat 1929’da Kuzey Clark Sokağı’nda Moran’ın yerini bastılar.

Mücadelesiz altı çete üyesi ve bir ziyaretçileri duvara dizilip tarandı. Cinayetler tam olarak aydınlatılamadığı için duruşma olmadı. Capone, kendisine yönelik suçlamaları 14 Şubat 1929’da Florida’da olduğunu ispat ederek çürüttü.

Ancak asıl hedef olan Bugs Moran o gün geç kaldığından kapıdaki polis arabasını görüp bölgeden uzaklaşmıştır. Bugs Moran bu olaydan sonra hemen hemen piyasadan çekilmiştir. Moran’ın bu cinayetin öcünü yıllar sonra yine bir sevgililer gününde, olayın mimarı ve tetikçilerinden Jack McGurn’u öldürerek aldığı söylenir.

Siyasi gücü

Al Capone, mafya teşkilatlanmasını devlet içinde kadrolaştırdı. Birçok devlet adamıyla yakın dostluk kurdu. Yaptıklarına bu sayede göz yumuluyordu. Meyer Lansky Capone’u başkan Hoover’la tanıştırdıktan sonra kariyerindeki yükseliş hızlandı. Hoover, yanlış ekonomi politikaları sonucunda devleti Büyük Buhran’a sürüklemişti ve sendikalar sürekli hareket halindeydi. Capone, işçilerin grevlerini bastırmak için uğraştı. Bunun yanında ABD’nin komünizm dalgasından etkilenmemesini sağlamaya çalıştı.

İş yerlerinin önünde birçok işsiz sabıkalı kuyruk oluşturuyor, yanında iş bulmaya çalışıyorlardı. Açtığı lokantalarda da uzun kuyruklar oluyordu. North Western Üniversitesi gibi yerlerde konferanslar verdi. Kazandığı yasa dışı paraları çamaşırhane zincirleri açarak akladı. Mafya teşkilatını devlet kademelerine taşıdığı için devletçi mafyanın kurucusu sayılır. Frengi hastalığı nedeniyle antibiyotik tedavisinin uygulandığı ilk kişidir. Kazandığı servetle derneklere bağışlar yaptı. Zamanla bir halk kahramanına dönüşen Al Capone, bazı kesimlerce modern Robin Hood olarak kabul edildi. Halkın gözünde oluşturduğu bu imaj, Sevgililer Günü Katliamı ile zedelendi.

Kara Para Aklama

Al Capone yargılandığında en çok vergi kaçakçılığından suçlu bulunabildi. Suçlarının kanıtları olarak görülen yasa dışı kumardan, içki kaçakçılığından, genel evlerden ve haraçlardan yıllık 1.4 milyar dolar kazandı. Fakat para hiçbir yerde bulunamamıştı. Dostlarıyla o paranın hak sahipliğinin kanıtlanamayacağı çeşitli işlere yatırım yaparak sakladılar. Tıpkı çamaşırhaneler gibi. Bu çamaşırhanelerin işleri yaptıkları eyleme isimlerini de veriyordu “kara para aklamak”. Böylece Al Capone bu durumunda isim babası oldu. Kara para aklama yasa dışı yollarla edinilen paranın suç kökenlerini temizleyen ve yasal ekonomide kullanışmasını sağlayan süreçtir.

Tutuklanışı

Al Capone, 17 Mayıs 1929’da ruhsatsız silah taşımaktan sekiz ay hapis cezası aldı. Daha sonra 1931 yılında vergi kaçakçılığından hakkında soruşturma açıldı. Uzun bir duruşmanın ardından 17 Ekim 1931 günü Capone, suçlu bulundu. 11 yıl hapis cezası ve varlığıyla orantılı para cezası aldı.

1932 yılında Atalanta Hapishanesi’ne özel haklarla gitti. Daha sonra Lincoln ve Alkatraz Hapishanesi’ne gönderildi. Alkatraz’da adamlarıyla ve dış dünyayla bağlantısı tamamen kesildi. Bu hapishanede Teksas’tan gelmiş bir banka soyguncusu olan James Lucas tarafından saldırıya uğradı. Lucas, tek kişilik bir odaya atıldı. 6 Ocak 1939 tarihinde Kaliforniya’da başka bir hapishaneye aktarıldı.

16 Kasım 1939’da şartlı tahliyeyle serbest bırakıldı. Bir süre hastahanede kalıp Florida’ya döndü. Çetede Capone’un yerine geçen Frank Nitti, Moran’la savaşı şiddetlendirdi ve çeteyi zarara soktu. Capone, çeteye geri dönemedi.

Ölümü

Hapishane günleri ve çeteden kopuşu Al Capone’u bunalıma sürükledi. Frengi hastalığı nedeniyle sağlık sorunları giderek ağırlaştı. Psikiyatristlerin yaptığı testler sonucu algılama düzeyinin 12 yaş seviyesine indiği gözlemlendi. Akli dengesi kısmen bozulan Capone’un durumu, Florida’daki evinde 21 Ocak 1947 günü ağırlaştı ve felç geçirdi. Al Capone, 25 Ocak 1947 tarihinde hayatını kaybetti. Cesedi Illionis’te yakılarak Hillside’da, Mount Carmel Mezarlığı’na gömüldü.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Al_Capone

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.