1. Dünya Savaş’ında İstanbulu Bombalayan Denizaltı Görüntülendi

0

Birinci Dünya Savaşı’nda İstanbul ve İzmit’i topa tutan, Çanakkale Savaşı’nda Nara Burnu’nda batan İngiliz denizaltısı E7, 104 yıl sonra ilk kez görüntülendi.

600 ton ağırlığındaki denizaltı, TRT ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının iş birliğiyle hazırlanan belgeselle ilk kez görüntülendi.

Birleşik Krallık’ın E sınıfı denizaltılarından E7, 1914’te inşa edildi. 54 metre uzunluğunda, 600 ton ağırlığındaki denizaltıda 31 personel görev yapıyordu.

E7, Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale cephesinde görevlendirilen 10 İngiliz denizaltısından biriydi.

Çanakkale Savaşı’nda ana kuvvetleriyle boğazı geçemeyen İngiliz ve Fransızlar, 104 yıl önce denizaltılarla Marmara’ya yanaştı.

O denizaltılardan biri olan İngiliz E7, İstanbul ve İzmit’i topa tuttu.

Üzerinde taşıdığı top sayesinde yüzeydeyken hedeflere ateş edebilme kabiliyeti olan denizaltı, karadaki hedeflere de ateş açtı. 15 Temmuz 1915’te İstanbul Galata Limanı’na saldırdı. Zeytinburnu ve Bakırköy’deki barut fabrikalarını topa tuttu. İzmit Körfezi’ne girerek posta cephane ve asker taşıyan trene saldırdı, demir yolu köprülerini tahrip etmeye çalıştı. Denizaltı komutanı Cochrane, üsse döndüğünde başarısı nedeniyle üstün hizmet madalyası ile ödüllendirilmişti.

Mayın hatlarının denizaltı geçişlerinde etkisiz kalması üzerine çelik ağlardan oluşan iki sıra hat Nara Burnu civarına yerleştirildi. Zemine kadar uzanan ağlar deniz yüzeyindeki şamandıralara bağlanmıştı.

Denizaltı, ikinci geçişinde Çanakkale Boğazı’nın en dar noktalarından Nara Burnu açıklarında çelik ağlara takılarak battı.

Çelik ağları taşıyan dubalardaki hareketliliği gören Türk askerleri durumu anlayınca, bölgede bulunan Alman UB14 denizaltısına haber verildi.

Alman komutan Heino von Heimburg, 35 metre derinlikte hareketsiz kalan E7’ye su bombaları atınca denizaltı yüzeye çıkmak zorunda kaldı. Denizaltının 3’ü subay 31 kişilik mürettebatı teslim oldu.

Denizaltı komutanı Cochrane, Türklerin eline geçmemesi için zaman ayarlı bomba ile denizaltıyı batırdı. Cochrane ve askerleri esir alındı.

80 metre derinlikte bulundu

Deniz araştırmacısı Selçuk Kolay’ın Çanakkale batıkları üzerine yaptığı araştırmalar sırasında, E7’nin bulunması için muhtemel alan belirlendi.

80 metre derinlikte bulunan denizaltının enkazı, TCG IŞIN arama kurtarma gemisinin uzaktan kumandalı su altı cihazı TCB Ahtapot tarafından görüntülendi.

Su altı cihazından gelen görüntüler, batığın E7 denizaltısına ait olduğunun teyit edilmesini sağladı.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.