5 bin yıllık sakızdan genetik şifre (Taş Devri yılları)

0

Danimarka’da yapılan arkeolojik incelemelerde 5 bin 700 yıl öncesine ait çiğnenmiş sakız bulundu. İlk kez kemik dışındaki bir malzemeden tam genoma ulaşıldığını duyuran bilim insanları, Taş Devri’nde yaşayan bir kadına dair ipuçları elde edildi.

Danimarka’nın Syltholm Adası’nda yürütülen arkeolojik kazılarda 5 bin 700 yıl öncesine ait, huş ağacının kabuğunun ısıtılmasıyla elde edilen ve katrana benzeyen çiğnenmiş bir madde bulundu. Günümüzdeki sakızları andıran maddede bulunan DNA’dan Taş Devri’nde yaşayan bir kadının genetik şifresi çözüldü.

Çamurla kaplandığı için bugüne kadar bozulmadan gelebildiği belirtilen sakızın, o dönemde taş aletleri yapıştırmak için kullanıldığı belirtiliyor. Diş izleri maddenin yumuşatılmak için ya da diş ağrısı veya başka bir rahatsızlığa iyi geldiğine inanılarak çiğnendiğine işaret ediyor.

Araştırmayı yürüten Kopenhag Üniversitesi’nden Dr. Hannes Schroeder, Business Insider’a yaptığı açıklamada “Bu çok havalı. Gen diziliminden bu kişinin cinsiyetinden tutun da ne yiyip ne içtiğine, hastalıklarına kadar bilgi edinebiliyoruz” dedi.

İlk kez kemik dışındaki bir malzemeden eski insanlara ait tam genoma ulaştıklarını belirten bilim insanlarının ismini ‘Lola’ koydukları kadın hakkındaki bilgiler, Nature Communications isimli bilim dergisinde yayımlandı. Sakızın yaklaşık 2 cm olduğu belirtilen makalede, ‘Lola’nın koyu renk saçlı, koyu tenli ve mavi gözlü olduğu belirlendi. Kadının ayrıca Avrupa’da yaşayan avcı toplayıcı bir topluluğa mensup olduğu öğrenildi.

Elde edilen veriler, kadının ayrıca ördek ve fındık yediği, zatürreye yakalandığı, lenf bezlerinin şişmesine neden olan Epstein-Barr virüsü (öpücük hastalığı) taşıdığı ve laktoz hassasiyeti bulunduğu tahmin ediliyor.

Kaynak:NTV

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.