Caravaggio’nun Kayıp Tablosu Gizemli Satışı

0

İtalyan ressam Michelangelo Merisi da Caravaggio’nun 2014’de kayıp tablosu bulundu. Kayıp Caravaggio ismi verilen tablosu Fransa’nın Toulouse kentinde yakından takip edilen bir müzayede ile satılacaktı. Ama 27 Haziran Perşembe günü yapılması planlanan ve tahmini 170 milyon dolar ile italyan uzmanlar için yeni bir rekor olması beklenen müzayede iptal edildi.

Marc Labarbe’ye göre tablo yabancı bir alıcıya özel olarak satıldı.Bir gizlilik anlaşmasına dayanarak, açık artırma evi, alıcının adını veya işin satıldığı fiyatı açıklaması reddedildi.

Açık artırmanın iptali, gizemle kaplanmış bir satışta yine garip bir gelişme olduğunu gösteriyor. 2014 yılında tavan arasında bulunan yaklaşık 400 yıllık Caravaggio’nun kayıp tablosu yeniden keşfediğilden beri tam bir entrika konusu.

Tablo Asur generali Holofernes’in kafasını kesen Judith’in İncil hikayesini tasvir etmektedir. Tuvalin Galleria Nazionale d’Arte Antica in Rome’da tutulan benzer bir kompozisyonun Caravaggio resminin versiyonu olduğuna inanılıyor. Daha önce yaptığı açıklamada, Marc Labarbe ile çalışan bir uzman olan Eric Turquin, tabloya “Caravaggism’in çok önemli bir dönüm noktası” olarak andı.

Kaynak: http://www.artnews.com/2019/06/25/caravaggio-marc-labarbe-sale-canceled/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.