Diyarbakır’da Süryanice İlk Kitabe Bulundu

0

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yürütülen kazı araştırmaları sırasında, Bahçeköy’deki kaya mezarının içerisinde Süryanice iki kitabe bulundu.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki Hasuni mağaraların da kültür varlıklarının tespiti amacıyla yapılan araştırmalarda mağaranın kuzeydoğusunda yer alan Bahçeköy’deki kaya mezarında Süryanice iki kitabe tespit edildi.

Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. İrfan Yıldız, kitabelerin Süryanilere ait “mezartaşı” kitabesi olduğu sonucuna vardıklarını belirtti.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada;  “Bu literatür açısından bir ilk. Süryaniler Türkiye’de yoğunluklu olarak bu bölgede yaşıyor. Türkiye’de de şu ana kadar üzerinde Süryanice kitabe olan herhangi bir kaya mezarının tespit edildiği bilgisine ulaşamadık. Dolayısıyla bu Süryanice kitabeli kaya mezarı Türkiye’de ilk olabilir” dedi.

Yıldız, kaya mezarı ile ilgili incelemelerinin sürdüğüne işaret ederek, “Mezar odalarının Süryaniler döneminde mi onlardan önce mi inşa edildiği konusunda henüz net bir bilgiye ulaşamadık” diye konuştu.

Ana kaya mezarının sağ ve sol kısmında daha küçük mezarlar olduğunu ifade eden Yıldız, Süryanilerde din adamlarının, önemli kişilerin mezarlarının kilisenin hemen yan tarafına veya altına gömüldüğünü belirtti.

Yıldız, “Kitabeli bölümün doğu tarafına bakan niş aynı zamanda bir mimari öğe (apsis), niş çağrışımı da yapmakta. Dolayısıyla bu kısmın aynı zamanda Hristiyanların tapınak veya kutsal alanı olarak nitelendirilen şapel olarak da kullanıldığını düşünüyoruz. Böyle bir tespitle akıllara ‘Süryaniler döneminde kaya mezarı yapıldı mı?’ sorusu geliyor çünkü ilk kez kitabeli bir kaya mezarına denk geliyoruz. Süryanice yazıtın olduğu bir kaya mezarına denk gelmemiz bizim için önemli bir veri. Araştırmalarımıza daha ileri çalışmalarla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.