Pixies’in Yeni Albümü Geldi!

0

Alternatif-rock ve indie-rock müziğinin sevilen grubu Pixies’in yeni albümü mis gibi geldi. Grubun yedinci stüdyo albümü ”Beneath the Eyrie” isminde müzik piyasasıyla paylaşıldı.

 

Pixies haziran ayında ”On Graveyard Hill” isimli şarkısını video klibiyle birlikte bizlere tanıtarak yeni albümün müjdesini vermişti. Albüm on iki şarkıdan oluşuyor.

Şarkı:

 

Pixies Turneye Başladı!

EYLÜL

13 Motorpoint Arena, Cardiff, İngiltere

14 Pavyonlar, Plymouth, İngiltere

16 O2 Akademisi, Birmingham, İngiltere

17 O2 Akademisi, Leeds, İngiltere

18 O2 Apollo, Manchester, İngiltere

20 Alexandra Palace, Londra, İngiltere

21 O2 Akademisi, Newcastle, İngiltere

22 O2 Akademisi, Glasgow, İngiltere

23 Usher Hall, Edinburgh, İngiltere

25 Ulster Hall, Belfast, İngiltere

26 Olympia Tiyatrosu, Dublin, İrlanda

 

Pixies  grubu çoğumuzun hayranı olup çok sevdiği bir grup. Bunun yanı sıra kimimizin Pixies’in şarkılarını duyup grubun adını bilmediği, kimimizin en sevdiği filmin Pixies’in şarkısıyla bittiğini bilmediği, kimimizin Pixies’e ait olduğunu bilmeden şarkısının coverını severek dinlediği bir grup . Çok sevilen Nirvana grubu solisti Kurt Cobain’in ilham aldığını söylediği bu grubu gelin biraz tanıyalım.

Pixies Nasıl Kuruldu ?

Pixies , 1986 yılında Boston‘da Charles Thompson ve oda arkadaşı Joey Santiago tarafından kuruldu. Massachusetts Üniversitesi’nde antropoloji dalında uzman olduktan sonra Puerto Rico‘ya giderek burada 6 ay boyunca İspanyolca öğrenen Thompson Amerika‘ya geri dönerek grup kurmaya karar verdi.. Thompson bir gazete ilanı vererek basçı aradığını duyurdu. Bu ilan ile gruba ‘Kim Deal’i , ardından Deal‘in tavsiyesi ile gruba baterist olarak David Lovering katıldı. Thompson adını Black Francis olarak değiştirdi. Santiago sözlükten  rastgele bir kelime seçerek grubun ismini belirledi. Ve Pixies müzik kariyerine başladı.

Throwing Muses‘in alt grubu olarak çıktıkları bir konserde prodüktör Gary Smith tarafından çok beğenilen grupla hemen bir demo kaydeden Smith, demoyu İngiltere‘nin ünlü indie plak şirketi 4AD‘ye göndererek grubun burayla anlaşmasını sağladı. 1987 yılında grup indie-rock‘ın en önemli prodüktörü Steve Albini ile çalıştılar.İlk albümleri “Surfer Rosa“ adını taşıyordu ve özellikle İngiliz müzik basını tarafından çok büyük ilgi görürken Amerika indie radyolarında hit olmuştu.

Pixies’in Müzik Stili

Pixies’in stilinde göze çarpan şey, Francis ve Deal’in vokallerindeki uyum ve gitar, bas ve davulun sesinden çıkan ahenktir. Francis ve Joey Santiago’nun gitarları, Kim Deal’ın basıyla birlikte Pixies, sıkı Rock’n Roll melodilerini yakalayıp onu geliştirdi.

Pixies genelde, bilim kurgusal çerçeve etrafında yazılan şarkı sözlerinin yanı sıra, terör ve tehditlere yer vermeden, güncelliği araştırıp şarkı sözlerine ekliyor. ‘This Monkey’s Gone To Heaven’ gibi parçaları doğa üstü ve karanlıktan bahsederken, ‘Debaser’, modern insan tarafından henüz keşfedilememiş gerçekleri ima ediyor.

Pixies’ı Aslında Fight Clup Filminde Duyduk

 

 

Sinema severlerin de yakından bileceği bir baş yapıt olan ”Fight Club / Dövüş Kulübü” filminin sonunda giren “Where Is My Mind?” şarkısı Pixies’ ait. Bu şarkının daha sonra grup Placebo tarafından coverı yapıldı ve çok dinlenildi.

 

 

Nirvana’nın Pixies’den İlham Aldığını Biliyor Muydunuz?

Pixies, Nirvana’nın 90’larda yarattığı patlamada Nirvana’dan bile daha çok pay sahibi. Şüphesiz indie-rock‘in bugünkü konumunu borçlu olduğu gruplardan biri Pixies. Hatta Kurt Cobian’in söylediği “Smells Like Teen Spirit kötü bir Pixies taklidinden başka birşey değil esasında” sözünü düşününce Pixies‘in modern rocktaki konumunu bir kez daha düşünmek gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.