İstanbul Üniversitesi’nde Yeni Arkeoloji Müzesi Açıldı

0

İstanbul Üniversitesi’nin Yeni Arkeoloji Müzesi, Laleli de Bulunan Yerleşkesinde Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi İsmi İle Hizmete Girdi.

     İstanbul Üniversitesi’nde uzun yıllar süren çalışmaların sonucunda, yeni arkeoloji müzesi 1 Temmuz 20119 Pazartesi günü kapılarına ziyaretçilerine açtı. Müzenin adı ise ‘Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi’ oldu. 

    Müzenin açılış törenine İstanbul Üniversitesi Anabilimdalı’ndan akademisyenler,üniversite rektörü Mahmut Ak, Anel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel ve çok sayıda öğrenci katıldı.

       Müzenin içeriği ve müzede sergilenecek eserlerin düzeni arkeoloji bölümünün farklı bilim dallarında görev yapan, dönemin uzman akademisyenleri tarafından yapıldı.

       Müzede, Paleolitik Çağ’dan Orta Çağ’a Anadolu’nun farklı bölgelerinden bilinen farklı kültürler tanıtılıyor. Anadolu’da yaşamış toplumlardan kalma eserlerin yer aldığı müzede ayrıca İstanbul Üniversitesi’nin Anadolo Arkeolojisi alanındaki katkı ve başarıları da anlatılıyor.

      Müze de kafeterya ve oturma alanları da yer alıyor. Müze mesai saatleri içerisinde ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.