Lalehan Uysal’ın tohum fotoğrafları sergisi: “Kurda, Kuşa, Aşa… Ve Göze”

0

Lalehan Uysal’ın tohum fotoğrafları sergisi, Oxford, Gaziantep, Adana ve İstanbul’dan sonra Bodrum-Gümüşlük’te ‘Kurda, Kuşa, Aşa… Ve GÖZE’ adıyla açılıyor.

Müziğin tohumları notalar ve topraklarımıza has tohumlar, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali merkezinde yer alan Toprak Ev’de birlikte yeşerecek.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali sürecince festival akademisine katılan genç öğrencilere gündüz derslik, bazı gecelerde konser mekânı olan Toprak Ev, 12 Ağustos- 24 Ağustos tarihlerinde her gün 19.00- 21.00 saatlerinde Lalehan Uysal’ın tohum fotoğraflarına ev sahipliği yapacak.

Buğday Derneği ve İstanbul Bomonti’deki Ekolojik Pazar’ın kurucuları arasında anılan grafik tasarımcı Lalehan Uysal, önceki yıllarda Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin de kreatif danışmanlığını yaptı.

Bugün kendini sadece ‘tohum gözlemcisi’ olarak tanımlayan Lalehan Uysal’ın, geçtiğimiz yıl Londra’da Oxford Üniversitesinde teması tohum olan bir sempozyumda (Oxford Symposium on Food&Cookery) açtığı sergisi bir ilkti. Bunu, Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivalinde Gaziantep’e has yerel tohumlardan ilham alarak çektiği fotoğraflardan hazırladığı sergi izledi. Ardından Çukurova’ya has yerel tohumları fotoğrafladı ve Adana Lezzet Festivalinde üçüncü sergisini açtı. ‘Hayatın Mücevherleri: Tohumlar’ adıyla farklı coğrafyalarda açtığı bu üç sergide yer alan fotoğraflardan bir seçkiyi bu yıl ‘Kurda, Kuşa, Aşa… Ve Göze’ adıyla İstanbul’da Cihangir Ark Kültür’de sergiledi.

‘Ben babaannemin orman sandığım küçük bahçesinde ve annemin giysi dolabında sakladığı sebze ve çiçek tohumlarıyla büyüdüm. Zamanla tohumlarla yakın arkadaş oldum. Tohumları arkadaş bilenlerle arkadaş oldum. ‘Yazılı Karpuz’ ya da ‘Çekirdeği Oyalı’ denilen karpuzun çekirdeğini görür görmez âşık oldum. Gözümle fotoğrafını çektiğim tohum çok ama ilk hangi tohumu fotoğraflamak için deklanşöre bastığımı hatırlamıyorum. Tohumları ancak bu kadar yakın plan ve estetik kaygılarla fotoğraflarsam görünür olacaklarına inanıyorum. Çünkü çiçeğin, ağacın, meyvenin tohumlarının fark edilmesini istiyorum. Çocukların patatesin ağaçta değil toprakta yetiştiğini, yedikleri ve attıkları meyve çekirdeklerinin birer tohum olduğunubilmelerini istiyorum. Ben sergi açmıyorum gözümüzü açıyorum’ diyen Lalehan Uysal’ın ‘makrografik’ olarak tanımladığı çarpıcı tohum fotoğraflarının yanı sıra sergi mekânında biyografi yerini alan metin, fotoğrafları kadar ilgi çekiyor:

‘’Çocukluğumdan beri tohum gözlemcisiyim. Karahindiba tohumlarının rüzgârla bir coğrafyadan başka bir coğrafyaya uçuşunu, keçilerin yediği zeytin çekirdeklerini dağlara, tepelere taşıyıp toprakla buluşturmasını, ağacından yere düşen meyvenin çekirdeğini kırıp yeşermesini hayranlıkla izliyorum.

Umutsuzluğa kapıldığımda beni güçlendiren şey; gözümü kapatmak ve bir tohumun bir meyve ağacına dönüşünü düşlemek… O ağacın meyvesine dokunana kadar da gözümü açmamak!

Gezegenin toprağına her gün akıl almaz sayıda tohum düşüyor. Görmediğim bilmediğim diyarlarda yeşeren, filizlenen, boy atan her tohumun nefesim olduğunu hissediyorum.

Bazen derin sessizliklerde bu tohumlardan birinin toprağa düştüğünde çıkardığı sesi duyar gibi oluyorum. Kabuğunu çatlatışını, güneşe boynunu uzatan filizin çıtırtısını…  

Ben tohumun can seslerini gösteremediğim için fotoğraflarını çekiyorum. Onların bazen narin, ince, kırılgan, uçucu; bazen sert, iri, güçlü; bazen yeşil, kahve, siyah renkleri fark edilsin istiyorum. Fotoğraflarımdaki tohumların göze görününce ruhun toprağında yeşereceğine inanıyorum.

Her deklanşöre bastığımda toprağına tohum serpen Anadolu insanının ektiğinin sadece insan için değil, tüm canlılar için olduğuna dair niyetini tekrarlıyorum; Bu tohumlar kurda, kuşa, aşa… Ve bu kadim niyetin sonuna bir kelime daha ekliyorum” ‘…ve göze…’.

12 Ağustos 2019 Pazartesi günü Gümüşlük Festival Merkezinde yer alan Toprak Ev’de açılışı yapılacak olan Lalehan Uysal’ın ‘Kurda, kuşa, aşa… ve göze’ başlıklı fotoğraf sergisi, 24 Ağustos Cumartesi gününe kadar her gün 19.00-21.00 saatleri arasında görülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.