Gotik Mimarinin İlk Katedrali – NOTRE DAME

0

Gotik mimarinin en güzel eserlerinden biri olan Notre Dame Katedrali’nin temeli 1163’te Papa Alexander III tarafından atılmıştır. 1334 tarihinde yapımı sonlanan katedralin adını ise Meryem Ana’ya ithafen verildiği söyleniyor. Katedral içerisinde yer alan Bakire ve Çocuk Heykeli”nin diğer adıymış “Notre Dame de Paris” katedral adını bu heykelden almış.

Yılda 13 milyon ziyaretçiyi ağırlayarak, bu Eiffel Kulesi ve Louvre Müzesi’nden daha fazla , Paris’in simgesi haline gelmiştir.

      Notre Dame,  Jeanne D’arc’ın yargılanması,  De Gaulle’un cenaze merasimi ve Napolyon’un taç giyme töreni gibi birçok seromoniye ev sahipliği yapmıştır.

Katedral, Fransız Devrimi sonrasında eski önemini yitirmiş, tahrip olamaya başlamış. Ancak Victor Hugo’non burayı ruhani bir merkez olarak görüp, tekrar eski gözalıcılığını kazanmasını istemesi katedralin başına gelen en iyi şeylerden biri olmuş. Hugo 1831 yılında yayımladığı, “Notre Dame’nin Kamburu” adlı kitabı sayesinde, katedral yeniden dikkatleri üzerine çekmiş ve 23 yıl sürecek olan restorasyon çalışmalarına başlanmış.

Notre Dame Katedrali Gülpencereler

Şuan da Paris Başpiskoposluğu’nun merkezi olan, Gotik mimarinin en gözalıcı eserlerinden Notre Dame, 15.04.2019 tarihinde, restorasyon çalışmaları sırasında kazara çıkan bir yangının içinde aldı. 8 saat alevlerin içinde kalan katedralin çatısı ve ön kulelerinden biri çöktü. Kuzey çan kulesi ve ana bina kurtarıldı. Katedralin onarımı için online bir bağış platformu oluşturuldu. Bu ihtişamlı yapının tekrar eski haline kavuşması dileğiyle…

Bu konuya benzer başka yazılar okumak için:    https://sanatkarnavali.com/category/mimari/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.