Tomris Hatun’un Hayatı Beyazperdede

0

Milattan önce 6. yüzyılda yaşayan, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatını konu olan Kazakistan yapımı ‘TOMRİS’ filmi 10 Nisan’da vizyona giriyor.

Kocasının ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun,askeri zekası ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka Devletini, ordusuna komuta ettiği savaşta dönemin en güçlü devleti arasında olan Pers İmparatorluğunu yenerek tekrar Orta Asya’nın hakimi yaptı.

Vizyon yolculuğuna Kazakistan’da başlayıp gişede büyük başarı elde eden, bu yıl Altın Küre’de “Yabancı Dilde Film” kategorisinde yarışma listesine giren Tomris’in yönetmenliğini Akan Satayev üstlenirken, başrolde Almira Tursyn yer alıyor.

TOMRİS HATUN ASLINDA BİR PSİKOLOG 

Yönetmen Satayev, Tomris Hatun’un hayatını anlatan filmin kast çalışmaları sırasında, Tomris Hatun rolü için istediği oyuncuyu bir türlü bulamayınca aramaları genişletir. 15 bin kişi arasından, aslında bir psikolog olan Almira Tursyn’i bu önemli rolde kameraların karşısına geçirir. At binme, ok atma, kılıç ve bıçak kullanma, dövüş dersleriyle birlikte oyuncu koçundan da dersler alan Tursyn, ilk oyunculuk denemesinin hakkını vermek için aylarca hazırlanır.

Sonuç olarak ilk oyunculuk deneyimi olmasına karşın Almira Tursyn kaliteli bir oyuculuk sergileyerek vizyona girdiğinde film Kazakistan da büyük yankı uyandırmıştır.

Tomris Hatun filminden Türkçe altyazılı ilk fragman…

https://www.youtube.com/watch?v=MY2n26KPFpQ

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.