Van’da Kafatası Olmayan 2 Bin 700 Yıllık İskelet Bulundu!

0

      İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında, 50 kişilik ekiple yürütülen kazı çalışmaları yapılıyor. Bu kapsamda Urartuların en büyük yerleşim yerlerinden biri olan alanda yürütülen kazılar sırasında, 2 bin 700 yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen kadın iskeleti bulundu.

        Bugüne dek Urartuların mezarlıklarını şehir dışına yaptıkları biliniyordu. Ancak Van Kalesi Höyüğündeki kazılarda ilk kez yerleşim alanına inşa edilmiş bir Urartu mezarlığı ile karşılaşıldı.

        Mezarlıkda 2 bin 700 yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen bir de kadın iskeleti bulundu. Kafatası olmayan hoker durumundaki iskelet (bacakları karına doğru çekik, bir yana yatırılmış) kazı ekibindeki bilim insanları tarafından incelemeye alındı.

        Arkeolojik çalışmalarda Urartuların son dönemlerde höyük alanını daha çok nekropol (mezarlık) olarak kullandığını tespit ettiklerini söyleyen Doç. Dr. Konyar, yerleşim alanı içinde bir nekropolün bulunmasının sıra dışı bir durum olduğuna dikkat çekti.

     Höyükte kafatası kısmı olmayan bir kadın iskeleti ortaya çıkardıklarını aktaran Konyar:

     “Urartularda kafataslarının daha özen gösterilip başka alanlara bırakılma geleneği var. Önceki yıllarda farklı bölgelerde yaptığımız kazılarda da aynı davranışı bulmuştuk. Bu ata kültürüyle ilgili, yani insani bir şey. Sizi en çok anımsatan şey suretinizdir, onlar da bunu farklı değerlendirmek istemişler. Kafanın olmaması ilginç bir durum çünkü bütün kemikler gayet sağlam durumda. Bize ölüm şekliyle ilgili bilgiler de veriyor. Bir çatışmada ölmüş de olabilir. Bunun araştırması antropolojik çalışmayla ortaya konulacak.” diye konuştu.

 

 

 

Kaynak: Fotoğraflar: Mesut Varol – AA

       https://www.arkeolojikhaber.com/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.