Yazar ‘Kadri Öztopçu’ Hayata Veda Etti…

0

Türk Edebiyatının usta isimlerinden yazar Kadri Öztopçu 66 yaşında aramızdan ayrıldı.

Öztopçu’nun cenazesi bugün Ataköy 5. Kısım Ömer Duruk Camii’nde öğle namazında gerçekleşecek ardından Bakırköy Mezarlığı’na defnedilecek.

 

KADRİ ÖZTOPÇU KİMDİR?

Geçtiğimiz yıl Antalya Edebiyat Günleri’nden “Kimsenin Bilmediği İnsanlar” kitabıyla “Yılın En İyi Öykü Kitabı” ödülünü kazanan Kadri Öztopçu, 1954 yılında Samsun’da doğdu. Yazmaya şiirle başladı. İlk şiirleri 1973-80 yılları arasında Yeni Adımlar, Güney, Türkiye Yazıları gibi dergilerde yayınlandı. Reklam yazarlığı yaptı. Bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı; reklamcılık konusunda uygulamalı dersler verdi. Son yıllarda, şiirleri Şiiratı ve Adam Sanat, öyküleri ise Adam Öykü dergilerinde yayınlandı. Bir reklam ajansında yaratıcı yönetmen olarak çalışan Kadri Öztopçu’nun bugüne kadar yayınlanmış eserleri, Can Yayınları’ndan “Yanlış Hikâyeler”, “Kuş Oltası”, “Kimsenin Bilmediği İnsanlar”, Günışığı Yayınları’ndan “Saklı Köyün Kuşçusu”.

Öztopçu, 2010 yılında da “Kuş Oltası” kitabıyla Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık bulunmuştu. Öztopçu’nun yakın zamanda bir şiir kitabı yayınlanacaktı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.