Bir Toplum Suçu: Kadın Cinayetleri ve Emine Bulut

0

Bir kaç gündür Türkiye’nin gündemine oturan cinayet. Eski eşi Fedai Varan tarafından öldürülmüş bir kadın, bir anne. Vücudundan kanlar fışkırırken “ÖLMEK İSTEMİYORUM” feryatları. Annesinin gözü önünde her yeri kan içinde yavaş yavaş ölmesini izleyen 10 yaşında bir çocuk. Cümlelerin, kelimelerin, sözcüklerin anlatamayacağı bir acı. Yalnızca Emine bulut ve çocuğunun acısı değil, yalnızca akrabalarının acısı değil, Türkiye’nin acısı. Kadın cinayetleri. Biz yalnızca bu annenin çocuğuna yardım etmekle mi sorumluyuz yada yalnızca Emine Bulut’a mu üzülmeliyiz? Hayır, bugün hala şiddet görenler ve tehdit edilenler var, yarın başka kadınlar öldürülecek engel olmalıyız, karşı gelmeliyiz.

Hiç tanımadığınız hiç bilmediğiniz birisine nasıl yardım edebilirsiniz? Eğitim ve öğretim. Hatta çocuğunuzun ve sizin eğitim seviyenizin yüksek olmasına bile gerek yok yani sadece öğretimde diyebiliriz. Mesela çocuklarınız ergenlik çağına geldiğinde kavganın ve göt cebinde bıçak taşımanın neden kötü bir şey olduğunu anlatın. Bıçak taşımayı ve kavgada bıçakla tehdit etmeyi özendiren insanlar var. Örneklerimi kendi çocukluğumun zamanından veriyorum şu sıra modası geçmiş olabilir. Kusura bakmayın ama bilin ki bu düşüncedeki insanlar yada şimdiye uyarlanmış halleri mevcut. Kavgaya özendiren aileler sizde suçlusunuz. Çocuklarına “yarın seni döven çocuğu dövmeden eve gelme” söylemleriyle o çocuğu neye sürüklediğinizin farkında mısınız? “Benim çocuğum ezik mi olsun?” cevabını duydum defalarca. Ben çocuğunuz hakkını aramasın demiyorum ki. Yasal olarak yapması gerekeni yapsın. Gerekli şikayetleri yapsın. Senin çocuğun anlayışlı, bilgili, adaletli bir insan olsun eğer sen bunu eziklik olarak görüyorsan ezik olsun. Kavgayla büyüyen çocukta adalet duygusu gelişmez çünkü sadece kendisi haklıdır. Bilgilenme ihtiyacı hissetmez hakkını aramadan gider tehdit eder. Anlayışsız bir insan olur, anlamaya bile çalışmaz çünkü kendisi haklıdır.

Kadın cinayetlerini hepimiz haberlerden izliyoruz. Ve aileler dönüp çocuklarına “Sen yapma” diyorlar. Bu kadar yanlış bir söylem olamaz. Bana göre anlam olarak komşular yapabilir ama sen yapma, ben yapabilirim ama sen yapma, böyle yapılması normal ama sen yapma ve sen yapma çünkü hapse girersin anlamlarını içerir. İnsan öldürmeyi sadece hapse girmek olarak gören bu görüşleri içinizden silip atın. Çocuğunuza insan öldürmenin hele bide kadınsa ne kadar ve nasıl kötü bir şey olduğunu anlatın.

Neden kadın cinayetleri artıyor? erkekleri “Sen güçlüsün, kralsın, istediğini yaparsın” diye büyüttüğümüzden. Bıçaklama olayında kadın gücünün de yeteceğini düşünüyorum ama neden kadınlar bıçaklamaz yada istisnalar haricinde silahla vurmaz. Erkeklere verilen güç fiziksel midir yoksa zihinsel mi? Maalesef ülkemizde bu olay hat safhada. Öyle ki erkekler evlendikleri hatta evlenmelerine bile gerek yok sevdikleri kadınları kendi malları gibi görür. Sözünden çıkmaması gerekiyor gibi görür. Mantalite böyle olunca o kişi başka birisiyle evlenecek olduğunda tehditler ve cinayet baş gösterir. Emine Bulut bunun son örneğidir. Çocuğun velayeti üzerine tartıştıklarını söylemiş Fedai Varan çocuğunu zerre düşünen birisi olsaydı oraya cebinde bıçakla gitmezdi. Şimdi kimde kalacak çocuğun velayeti?

Bütün kadın cinayetleri maalesef kadına şiddeti cesaretlendiriyor. Şiddet yapan kişi tehdit kaynağı olarak kullanabildiği gibi bunun daha normal olduğunu düşünebiliyor. Eğer çevrenizde böyle insanlar varsa hemen polise haber veriniz.

Emine Bulut cinayeti sonrası halkımızın aydınlık yüzleri bazı tepkiler gösteriyor ve yardım topluyorlar. Bunlardan bazıları:

  • http://chng.it/LCL5WfDT imza ve yardım kampanyası.
  • Zeynep Bastık  28 Ağustos’ta Çeşme Amfi Tiyatrosu’nda düzenleyeceği konserin gelirlerini Emine Bulut’un kızına bağışlayacak.
  • Kadın cinayetlerine tepki olarak belirli gün ve saatlerde buluşmalar düzenlendi.
  • Antalyaspor Denizlispor karşılaşmasının gelirini Emine Bulut’un kızının geleceğine kullanılması için bağışlayacağını açıkladı.

Kadın cinayeti olmaması için bilinçlenin, eğitin ve öğretin. Daha fazla Emine Bulut gibi kadın cinayeti olmaması umuduyla . Emine Bulut ailesine başsağlığı dilerim.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.