Küçük İskender Hayatını Kaybetti

0

 

   Küçük İskender olarak tanıdığımız Derman İskender Över, bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Tedavi gördüğü Paşabahçe Devlet Hastanesinde, 03.07.2019 tarihinde, gece saatlerinde kansere karşı verdiği mücadeleyi kaybetti ve aramızdan ayrıldı. 55 yaşındaki sanatçının ölümü sanat camiası ve hayranlarını yasa boğdu.

Küçük İskender Kimdir?

    Derman İskender Över, 1964’te İstanbul da doğumdu. Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra, Cerrahpaşa Tıp Fakültesine girdi. Son sınıfta tıp fakültesini bırakıp İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne girdi ama bunu da bitiremeyip yarıda bıraktı. Kendini, hayatına yön verecek olan edebiyata, bilhassa şiire adadı.

    İlk şiiri, Milliyet Genç Sanat dergisinde ‘İskender Över’ imzasıyla yayımlandı. Profesyonel olarak 1985’te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.

     2000 yılında Orhan Murat Arıburnu Ödüller’inde ‘Bir Çift Siyah Eldiven’ adlı şiir kitabıyla birincilik aldı. Hollanda , Almanya, Avusturya, Makedonya ve İsveç’te konuşmacı olarak, şiir performanslarııyla kendini dile getirdi.

     2006’da ‘İskender’i Ben Öldürmedim’  adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülünü kazandı. 2014’te 7. verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Küçük İskender’e verildi. Juri ödülün gerekçesini şu şekilde özetledi:

“Türk Şiir’ine getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra 30 yıl boyunca tavrındaki tutarlılık”

     Şiir, roman, günlük, deneme gibi bir çok türde verdiği eserlerle Türk Edebiyat’ına büyük katkıda bulunan ünlü şair ayrıca, Mehmet Altıoklar’ın yönetmenliğini yaptığı 1997 yılı yapımlı Ağır Roman ve 2003 yılı yapımlı O Şimdi Asker filmlerinde de rol almıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.