“Yaşamın Dört Evresi” – 1902 Edvard Munch 

0

“Four Ages in Life” – 1902 Edvard Munch

“Yaşamın Dört Evresi”

Munch, bu resminde yaşamın dört evresi olan çocukluk, erginlik, yetişkinlik ve yaşlılıktan bahsediyor. En önde duran kırmızı başlıklı kız çocuğunun yüzündeki ifade, çocukluk dönemindeki saflığı, masumluğu, mutluluğu simgelemekte. Şapkasında beyaz fiyonku olan kız ise bu tabloda  erginliği yansıtıyor. Siyah şapkalının duruşu ve bakışları ne yapacağını bilmez halde ve şaşkın. Siyah şapkalının, çoçukluk dönemini temsil ettiği kızın, hemen arkasında durması, henüz çocukluktan kopamadığını hissettiriyor.

Kızların arkasında sola doğru bakan kadın figürü var o da yetişkinliği temsil ediyor. Başı dik, duruşu daha kendinden emin. Nereye bakacağını nereye gideceğini bilir halde. Çocukluğundan ve erginliğinden sıyrılmış, uzaklaşmış. Onun hemen yanında kahverengi etekli, omuzları hayatın getirip götürdüklerinden dolayı çökmüş bir kadın var. Bu da yaşlılığı simgeliyor. Üzerindeki monta sarılışından, öne doğru eğilerek yürümesinden, artık dışadönük biri olmadığını, kendi içinde saklandığını hissediyoruz. Yaşlı kadın, kırmızı ve siyah şapkalı kızlara doğru yürümekte. Onlara doğru yürümesi, gençliğini, eski saf ve masum hallerine geri dönmek istemesini çağrıştırıyor.

Peki, sizin için bu tablo neler hissettiriyor? Aşağıdaki yorumlara yazın lütfen.
Sanatla Kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.