Dünya Edebiyatının İlk Romanı: “Genji’nin Hikayesi”

0

Dünya edebiyatının ilk romanı diye sorulduğunda istisnasız hepimiz aynı cevabı veriyoruz. 17’nci yüzyılda İspanyol romancı Cervantes tarafından kaleme alınmış ‘Don Kişot’. Ancak bu bilgiyi bir kenara atmış bir roman var. Dünyanın ilk romanı Don Kişot’tan tam altı yüz yıl evvel yazılmış. Üstelik eserin yazarı da bir kadın. “Genji’nin Hikâyesi”, Japonya’da saray nedimesi olan Murasaki Şikibu tarafından 1010 yılı civarında yazıldı. Erkek egemen olan japon anlayışında bu durum sıklıkla görülebilecek birşey değildi. Heian döneminde Japonca sadece erkeklerin öğrendiği bir dildi. Muraski’nin de erkek kardeşine Japonca öğretilirken bu dile aşina olduğu ve dili kullandığı görülür. O dönem için Çince bilen bir kadın anlatıcı olma özelliği de taşır. Genji Hikâyesi, Japoncanın yazımında kullanılan hece yazısı olan ‘kana’ ile kaleme alındı.

Dünyanın ilk romanı olabilecek bu roman aynı zamanda Japon edebiyatının da başyapıtı sayılıyor. Roman, yazılmasından 9 yüz sene sonra İngilizceye çevrilmesine rağmen, ilk çevirisinde eksiklikler olduğu kanısı mevcut. Sonrasında tamamının çevirisi 1933 yılında Arthur Waley, 1976 yılında da Edward G. Seidensticker tarafından yapıldı. Günümüzde Japon lise müfredatında da yer alan eser, Japon çocuklara ilköğretim çağında da okutuluyor. Elbette ki kültürel farklılıklardan dolayı açıklama notları ile birlikte okuyuculara sunuluyor. Romanı merak edenler için söylemekte fayda var. Roman maalesef henüz dilimize kazandırılmadı. Kitabın ingilizce halini bazı kitapçılarda bulabilmeniz mümkün.

Genji’nin Hikâyesi, 54 bölümden oluşuyor. Romanda yaklaşık 400 karakter var. İşi ilginç kılan ise, tüm kahramanların şahsi isimlerle değil, roman boyunca takma isimleri ile olay akışına dahil olmasıdır.

 

Kaynak: https://www.fikriyat.com/galeri/edebiyat/dunya-edebiyatinin-ilk-romani-genjinin-hikayesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.