Fazıl Say, Ünlü Pianist Ve Besteci

0

Fazıl Say Kimdir?

Fazıl Say dünyaca ünlü klasik batı müziği pianisti ve bastecidir. Olağanüstü piyanist yetenekleriyle, giderek daha materyalist ve özenle düzenlenmiş klasik müzik dünyasında ender görülen biçimde, yirmi beş yıldan fazla bir süredir izleyicilere ve eleştirmenlere dokunuyor. Onun sanatıyla konserlerde birşeyler farklı. Daha doğrudan, daha açık, daha heyecan verici; Kısacası, doğrudan kalbe dokunur.

Çocukluğu Ve Eğitimi

Babası yazar, müzikolog ve yayımcı Ahmet Say’ın ve annesi eczacı Gürgün Say’ın tek çocuğu olarak 14 Ocak 1970’te Ankara’da dünyaya geldi. Son dönemin dahi türk bestecisi olarak anılan Fazıl Say, Ali Kemal Kaya ile ritmik jimnastik ve işitme alıştırmalarına başladığında henüz 3 yaşındaydı. 4 yaşında ise Mithat Fenmen’den piano derslerine başladı. Mithat Fenmen Paris’te Alfred Cortot’dan ders almış tecrübeli ve yetenekli bir pianisttir. Mithat Bey küçük Fazıl’daki yeteneği sezmiş olsa gerek piano derslerinde her gün günlük hayatı işleyen doğaçlama temalar uygulamasını istemiştir. Devamında ise besteciliğe teşfik etmiştir.

Özgür yaratıcı süreçler ve formlarla bu temas, Fazıl Say’ı bugün piyanist ve besteci yapan devasa doğaçlama yeteneğinin ve estetik görünümün kaynağı olarak görülmektedir.Salzburg Festivali, WDR ve Schleswig-Holstein Muzik Festivali, Mecklenburg-Vorpommern Festivali, Viyana Konzerthaus, Dresden Filarmoni, Louis Vuitton Vakfı, Orpheus Oda Orkestrası ve diğer müzikler için müzik yazmak üzere görevlendirildi.Katıldığı dört senfoni, iki oratorio, çeşitli solo konçertolar ve piyano ve oda müziği için çok sayıda eser içermektedir.

Besteci Aribert Reimann Ankara ziyaretinde 16 yaşındaki piyanistin sanatını tesadüfen az çok görme fırsatı oldu. Hemen gezisinde kendisine eşlik eden Amerikalı piyanist David Levine’den ‘Onu kesinlikle duymalısın, bu çocuk bir şeytan gibi oynuyor’ kelimelerini kullanarak kentin konservatuarına gelmesini istedi. 1987’den itibaren Fazıl Say, klasik bir piyanist olarak yeteneklerini David Levine’le, önce Düsseldorf’ta Musikhochschule Robert Schumann’da, sonra Berlin’de geliştirdi. Ayrıca düzenli olarak Menahem Pressler ile master derslerine katıldı.

Kariyeri

Üstün tekniği çok hızlı bir şekilde repertuarın sözde savaş atlarına ustalıkla ve kolaylıkla hakim olmasını sağladı. Tam da bu arıtma karışımı (Bach, Haydn, and Mozart) ile ve Liszt, Mussorgsky ve Beethoven’in eserlerinde virtüöz parlaklığıyla 1994 yılında New York’ta düzenlenen Genç Konser Sanatçıları uluslararası yarışmasında zafer kazandı. O zamandan beri, tüm ünlü Amerikan ve Avrupa orkestraları ve sayısız lider şefle oynadı ve Bach’tan Viyana Klasikleri’ne (Haydn, Mozart ve Beethoven) ve Romantikler, kendi piyano besteleri dahil çağdaş müziğe kadar değişken, çok yönlü bir repertuar inşa etti.

Misafir gösterileri Fazıl Say’ı beş kıtada da sayısız ülkeye götürdü; Fransız haber bülteni Le Figaro onu ‘dahi’ olarak andı. Ayrıca düzenli olarak oda müziği çalıyor: Uzun yıllar kemancı Patricia Kopatchinskaja ile birlikte fantastik bir ikilinin parçasıydı.Diğer önemli ortak çalışanlar arasında Maxim Vengerov, Minetti Quartet, Nicolas Altstaedt ve Marianne Crebassa bulunuyor.

2005-2011 yılları arasında Dortmund Konzerthaus’ta ikamet etti. Fazıl Say, 2011 yazında Schleswig-Holstein Müzik Festivali programının odak noktasıydı. Paris, Tokyo, Meran, Hamburg ve İstanbul’da Fazıl Say festivalleri düzenlendi. 2012/13 sezonunda Fazıl Say, Frankfurt am Main’deki Hessischer Rundfunk’ta ve Rheingau Muzik Festivali 2013’te Rheingau Müzik Ödülü’ne alan sanatçıydı. Nisan 2015’te Fazıl Say, New York Carnegie Hall’daki Orpheus Chamber Orchestra’yla başarılı bir konser verdi. 2014 yılında Bodenseefestival’de 14 konser verdi. 2015/2016 sezonunda Alte Oper Frankfurt ve Zürcher Kammerorchester, kendisini davet ettiler. Bad Wörishofen’deki Festival der Natio-nen’de üç sezon geçirdi ve şu anda Philharmonie Dresden’de Besteci.

Aralık 2016’da Fazıl Say, Bonn’da Uluslararası Beethoven İnsan Hakları, Barış, Özgürlük, Yoksullukla Mücadele ve İçselleme Ödülü’ne layık görüldü. 2017 sonbaharında Duisburg şehrinin Müzik Ödülü’nü aldı.

Bach, Mozart, Beethoven, Gershwin ve Stravinsky’nin çalışmalarına yaptığı yorumlar eleştirmenler tarafından büyük övgüler aldı ve üç ECHO Klassik Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Fazıl Say, 2016’dan beri özel bir Warner Classics sanatçısıdır. 2016 sonbaharında, Mozart sonatas’ın tüm kayıtları bu etikette yayınlandı ve 2017’de Fazıl Say dördüncü ECHO KLASSIK ödülünü aldı. Nicolas Altstaedt ile birlikte “4 Cities” albümünü kaydetti (2017). 2017 sonbaharında Warner Clas-sics, Marianne Crebassa ile birlikte kaydettiği ve 2018 yılında Gramophone Klasik Müzik Ödülü’nü kazanan Fransız şarkıları olan Nocturnes Frédéric Chopins ve “Secrets” albümünü çıkardı. Daha sonra yayınlanan albümü Debussy ve Satie’ye adanmıştır.

Kaynak: http://www.kaechartists.com/Default.aspx?target=artist&id=FazilSay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.