Taklit Van Gogh tablosu sahibine iade edildi

0
Tokat Müzesi

Dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh’un Yetim Adamlar tablo serisi arasında yer alan 37 eserden birisi olduğu tahmin edilen fakat orjinalinin kayıp olduğu bilinen Orphan Man adlı eseri 2015 te İstanbul’dan Tokat’a tabloyu pazarlamak üzere gelen iki kişiden emniyet ekipleri tarafından alınmıştı . Taklit edilmesi zor olarak nitelendirilen Van Gogh’un kayıp olduğu sanılan tablosu Tokat Müzesinde güvenlik kamerasıyla 7/24 saat izlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünden bilirkişi heyetinin yapılan tüm başvurulara rağmen tabloyu incelemek için gelmedi. Ancak 2017 de stil teknik ikonografi incelemesinde sahte olduğu anlaşılan tablo piyasada dolaşmaması için tekrar Tokat Müzesine kaldırıldı.

Sanat Karnavalı olarak 4 Ağustos 2019 da paylaştığımız üzere tabloyu yapan Cengiz Turgut, avukatı Adem Sansar aracılığı ile Anayasa Mahkemesine tablonun kendine verilmesi için başvurmuş ve Anayasa Mahkemesi tarafından mülkiyet hak ihlali olduğuna tablonun sahibine geri verilmesi gerektiğine karar verilmişti. Dün Tokat’a giden Av.Adem Sansara teslim edilen tablo bugün İstanbul’da Cengiz Turgut’un eline ulaştı.

 

İlgili yazılar:

https://sanatkarnavali.com/gundem/van-gogh-tablosu-taklit-cikti/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.